Sun. Nov 27th, 2022

To report area high school scores and highlights: Coaches or team representatives are asked to send golf scores and highlights (including first and last names of players) as soon as possible after games by emailing sports@timestelegram.com and/or sports@uticaod.com. Please include a name and contact number.
The results for the 2022 spring season will be listed below by date.
Center State Conference Medalist Tournament
Two-player team championship at Cedar Lake Cub (par 72)
Team standings: 1, Waterville, 152; 2 (tie), Clinton and Hamilton, 165; 4, Oriskany, 169; 5, Holland Patent, 173; 6, Adirondack, 182; 7, Cooperstown, 184; 8, New York Mills, 187; 9 (tie), Dolgeville and Little Falls, 190; 11, West Canada Valley, 201; 12, Town of Webb, 202; 13, Westmoreland, 204; 14, Remsen, 212; 15, Sherburne-Earlville, 214; 16, Mt. Markham, 234; 17, Canastota, 250; 18, Poland, 254.
Top 10 individuals
1, Gabe Williams (Wat), 42-32–74
2, Jacob Olearzyck (HP), 39-36–75
(tie), Jaydon Dietz (NYM), 39-36–75
4, Gavin Poyer (Wat), 39-39–78
(tie), Will Chouinard (Ham), 39-39–78
6, Logan Baker (Wat), 41-39–80
(tie), Mack Schaffer (Clin), 40-40–80
(tie), Patrick Maher (Orisk), 43-37–80
9, Andrew Fern (S-E), 42-41–83
10, Connor Stanton (Wat), 44-41–85
(tie), Anthony Ritz (Clin), 41-44–85
12, Max Jones (Coop), 47-39–86
13, Ryan Peters (Ham), 41-46–87
14, Sam Andrews (Adk), 45-43–88
15, Nick Deriso (Orisk), 43-46–89
(tie), Brian Secor (Rem), 46-43–89
17, Aiden Davies (Dol), 49-43–92
(tie), Will Smith (WCV), 46-46–92
19, Robertg LeFavour (ToW), 51-42–93
20, Jordan Rivette (Adk), 48-46–94
21, Jay Countryman (Dol), 49-49–98
(tie), Charlie Lambert (Coop), 50-48–98
(tie), Reed Schultz (HP), 51-47–98
24, Keegan Harter (MtM), 48-53–101
25, Trevor Nelson (Westmo), 52-50–102
(tie), Jeremy Riggles (Westmo), 45-57–102
(tie), Galen Straney (LF), 50-52–102
(tie), Anthony Zysk (LF), 50-52–102
29, Cedric Barkauskas (ToW), 55-50–105
30, Charles LeFavour (ToW), 58-51–109
(tie), Matt Rachon (WCV), 57-52–109
32, Joa Odarchuk (NYM), 52-60–112
33, Owen Bennett (Pol), 60-57–117
34, Ellis Secor (Rem), 67-56–123
35, Culley Bellino (Can), 65-59–124
36, Zack Stevens (Can), 60-66–126
37, Jake Baker (S-E), 65-66–131
38, Jack Reed (MtM), 68-65–133
39, Shelby Rommel (Pol), 63-74–137
Section III state tournament qualifier
Skenandoa (par 72; top 20 scores advance to second round Friday; low nine two-day total advances to states)
Anthony Maglisco (Westhill), 74
Cam Jenkins (New Hartford), 75
Mitch Ritter (Homer), 76
Mitchell Archer (Jamesville-DeWitt), 77
Jaydon Dietz (New York Mills), 77
Gabe Williams (Waterville), 77
Will Chouinard (Jamesville-DeWitt), 78
Jacob Olearczyk (Holland Patent), 78
Velton Perry (Fayetteville-Manlius), 78
Chris Stilwell (Whitesboro), 78
Jack Marquardt (Skaneateles), 79
Jack Marqurdt (n/a), 79
Joe Nicholson (Christian Brothers Academy), 79
Jackson Saroney (Jamesville-DeWitt), 79
Punn Chittaratlert (Jamesville-DeWitt), 80
Caleb Decker (Vernon-Verona-Sherrill), 80
Aidan Farmer (Baldwinsville), 80
Vincent Falgiatano (Bishop Grimes), 81
Jack Gregory (Christian Brothers Academy), 81
Zach Johnson (East Syracuse-Minoa), 81
Tyrus Kelly (Chittenango), 81
Aidan Ryan (Westhill), 81
Dan Young (Westhill), 81
<>
Sean Lawler (Cicero-North Syracuse), 82
JP Lazzaro (New Hartford), 82
Neil Roman (Oswego), 82
Johnny White (Marcellus), 82
Connor Christie (West Genesee), 83
Tanner Emmons (Fulton), 83
Drew Kippen (Cicero-North Syracuse), 83
Favin Poyer (Waterville), 83
Tyson Dirubbo (Skaneateles), 84
Garrett Lisenhunt (New Hartford), 84
Alex Moeschi (Chittenango), 84
Shawn Luce (Skaneateles), 84
Nate MacGregor (Baldwinsville), 84
Jack Byrnes (Cazenovia), 85
Jacob Coughlin (Whitesboro), 85
Will Glass (Marcellus), 85
Trey Jacobson (Jamesville-DeWitt), 85
Carter Mizro (Auburn), 85
Ben Glass (n/a), 86
David Linstruth (Lyme), 86
Wyatt LaForce (Weedsport), 87
Kacy Lennox (General Brown), 87
Austin McClintic (Baldwinsville), 87
Connor Stanton (Waterville), 87
Sam Thompson (Cicero-North Syracuse), 87
Devin Young (Westhill), 87
Blaise Anthis (Jamesville-DeWitt), 88
Riley Rumble (Cicero-North Syracuse), 88
Luke Weisiger (Fayetteville-Mnalius), 88
Jack Antshel (Fayetteville-Manlius), 89
Jake Martyniuk (New Hartford), 89
Tanner Smth (Chittenango), 89
Tommy Wildhack (Manlius-Pebble Hill), 89
Owen Zoanetti (West Genesee), 89
Max Jones (Cooperstown), 90
Colin Mott (Fayetteville-Manlius), 90
Ren Reome (Marcellus), 90
Ryan Shute (Tully), 90
Brendan Kelly (Proctor), 91
Trey Ordway (Baldwinsville), 91
Jaden Romig (n/a), 91
Ian Delpha (n/a), 92
Brian Secor (Remsen), 92
Logan Lachacz (Whitesboro), 93
Huey Roody (Fayetteville-Manlius), 93
Jason Reid (Oriskany), 94
Jonathan Babcock (South Jefferson), 96
Robert LaFavour (Town of Webb), 96
Nate Snow (General Brown), 96
Blake Turner (South Jefferson), 97
Carter Costello (Cicero-North Syracuse), 98
Matt Olson (Pulaski), 98
Dalton Myers (Lowville Academy), 99
Andrew Towsley (Bishop Ludden), 99
Luke Heller (General Brown), 101
Joseph Snyder Jr (West Genesee), 101
Christian Summers (South Jefferson), 103
Anthony D’Agostino (Solvay), 104
James Wildhack (Manlius-Pebble Hill), 105
Braden Wood (Weedsport), 105
Jack Hutton (Adirondack), 107
Charles LaFavour (Town of Webb), 107
Aiden Davies (Dolgeville), 108
Lukas Cady (Oswego), 111
Alden Motala (Baldwinsville), 112
Matt Knechtle (Bishop Ludden), 115
Waterville 156, Mt. Markham 250
Cedar Lake (par 36; front nine)
Waterville: Gabe Williams 36.
Mt. Markham: Keegan Harter 55.
Section III North Division Qualifier
McConnellsville (par 71)
Large school team standings: 1, South Jefferson, 466; 2, General Brown, 471; 3, Adirondack, 497; 4, Lowville Academy, 509; 5, Watertown, 526.
Small school team standings: 1, Town of Webb, 477; 2, Thousand Islands, 545; 3, Alexandria 552; 4, Sandy Creek, 555; 5, Remsen, 588.
Individual results:
1, Jacob Olearczyk (HP), 79
2, Kacy Lennox (GB), 80
3, David Linstruth (Lyme), 84
(tie), Brian Secor (Rem), 84
5, Jaden Romig (Wat), 85
(tie), Aiden Davies (Dol), 85
7, Charles LeFavour (ToW), 88
8, Blake Turner (SJ), 90
(tie), Jonathan Babcock (SJ), 90
(tie), Luke Heller (GB), 90
(tie), Nate Snow (GB), 90
12, Christian Summers (SJ), 91
13, Jack Hutton (Adk), 94
(tie), Robert LeFavour (ToW), 94
(tie), Dalton Myers (Low), 94
16, Sam Andrews (Adk), 95
(tie), Brody Sherbino (Alex), 95
18, Clifford Donovan (ToW), 96
19, Ethan Babcock (SC), 97
(tie), Liam Hobbs (SJ), 97
(tie), Thomas McCue (Low), 97
(tie), Jordan Rivette (Adk), 97
(tie), Tucker Rosbrook (GB), 97
24, Chris Navela (TI), 98
25, Cedric Barkauskas (ToW), 99
(tie), Seth Charlton (Wat), 99
(tie), R Lawlee (SJ), 99
(tie), Jeremie Lehman (Low), 99
29, George Uzdavinis (ToW), 100
(tie), Traigh Kittle (TI), 100
31, David Kelsey (Adk), 101
32, Hudson Hunt (SC), 103
33, Drew Ferency (Alex), 104
34, Luke Natali (TI), 107
35, Tanner Esposito (Wat), 108
(tie), Carter Fowler (Low), 108
37, Chase Green (ToW), 109
38, Afton Green (Adk), 110
39, Eli McCue (Low), 111
40, Jude Bowers (Adk), 113
(tie), Steve Crumb (SJ), 113
(tie), Cameron Hathaway (SC), 113
43, Ben Devine (GB), 114
(tie), Ryan Myers (Low), 114
45, Mason Andiorio (Wat), 115
(tie), Sylan Ramie (GB), 115
47, Brody Frost (Alex), 116
48, Jaden Prosser (Rem), 117
49, Robert Howard (TI), 118
(tie), Wade Stone (Alex), 118
51, Xander Gaige (Wat), 119
(tie), Brock Hunter (Alex), 119
(tie), Ean Piaschyk (Rem), 119
54, Brayden Metott (SC), 120
55, Evan Huizenga (TI), 122
(tie), Brodey Orr (SC), 122
57, Jacob Williams (SC), 123
58, Ty Bowers (Rem), 127
59, Jack Bridenbaker (Alex), 131
60, Makayla Wilcox (Rem), 141
61, Wyatt Monroe (Rem), 164
Top 15 individuals and ties advance to play Wednesday at Skenandoa.
Little Falls 209, Dolgeville 214, Poland 250
Hopson Hills (par 37)
Dolgeville: Aiden Davies 42.
Little Falls: Anthony Zysk 43.
Poland: Owen Bennett 58.
Next up: Dolgeville plays at Woodgate Pines Friday against Adirondack. Little Falls next plays its sectional qualifier Monday at Cedar Lake.
Whitesboro 196, Central Valley Academy 237 (boys)
Doty’s Golf Course (par 35)
Whitesboro (9-2): Jake Coughlin 36.
Central Valley Academy (7-4): Lucas Rich 46.
Next up: Whitesboro has a match Thursday at Camden and moved its Friday match to earlier in the week. Central Valley Academy plays Friday with Rome Free Academy and Utica-Proctor at Valley View.
Adirondack 182, Remsen 201, West Canada Valley 241
Alder Creek (par 36)
Adirondack (9-1): Sam Andrew 44; Jorden Rivette 45; Jack Hutten 54; David Kelsey 48.
Remsen (7-4): Brian Secor 37; Ellie Secor 50; Ean Piaschyk 54; Ty Bowers 60.
West Canada Valley (4-7): Mat Rachon 51; Cam Ludwig 57; Aiden Monahan 64; Kaden Brewer 69; Chase Fuller 69.
Next up: Remsen meets Madison Wednesday at Barker Brook. Adirondack and West Canada Valley play again Thursday at Thendara with Town of Webb.
Central Valley Academy 214, Camden 257(boys)
Doty’s Golf Course (par 35)
Camden (2-8): Todd Wilson 40.
Central Valley Academy (7-3): Matt Urtz 39.
Next up: Central Valley Academy plays Doty’s again Wednesday against Whitesboro. Camden plays with New Hartford and Utica-Proctor Wednesday at Skenandoa.
Central Valley Academy 218, Oneida 275 (boys)
Doty’s Golf Course (par 35)
Oneida (4-6): Tanner Yeager 43,
Central Valley Academy (6-3): Nolan Tutty 38.
Town of Webb 185, Little Falls 206, West Canada Valley 210
Golf Club of Newport (par 36)
Little Falls (5-6): Anthony Zysk 41.
Town of Webb (10-0): Rob LeFavour 40.
West Canada Valley (4-7): Will Smith 48.
Remsen 185, Poland 196, Dolgeville 228
Alder Creek Golf Course (par 36)
Dolgeville (n/a): Jay Countryman 47; Aiden Davies 47; Ethan Plonke 65; Talan Jaquay 69.
Poland (n/a): Trent Hobin 57; Nate Fullem 66; Hannah Carnwright 73.
Remsen (n/a): Brian Secor 38; Jaden Prosser 49; Ty Bowers 49; Ellie Secor 51.
Central Valley Academy 226, Utica-Notre Dame 251 (boys)
Doty’s Golf Course, Ilion (par 35)
Notre Dame (2-3): Jake Englehart 44.
Central Valley Academy (4-2): Nolan Tutty 40.
Town of Webb 175, Adirondack 180
Woodgate Pines Golf Club, Boonville (front nine; par 36)
Town of Webb (6-0): Robert LaFavour 41; Chaz LaFavour 43; Cedric Barkauskas 45; Chase Green 46
Adirondack (5-1): Sam Andrews 42; Jorden Rivette 45; David Kelsey 46; Jack Hutten 47
Vernon-Verona-Sherrill 222, Central Valley Academy 224 (boys)
Doty’s Golf Course, Ilion (par 35)
Vernon-Verona-Sherrill (1-2): Caleb Decker 38
Central Valley Academy (3-2): Matt Urtz 39
Remsen 213, West Canada Valley 215
The Golf Club of Newport (par 36)
Remsen (2-0): Brian Secore 43.
West Canada Valley (0-2): Camerohn Ludwig 50.
Next up: Remsen and Little Falls travel to Thendara Monday for a match hosted by Town of Webb. West Canada Valley and Poland play Wednesday at Little Falls on the municipal course.
Adirondack 200, West Canada Valley 207, Poland 259
Woodgate Pines Golf Club, Boonville (par 36)
Adirondack (2-0): Sam Andrews 41; David Kelsey 48; Jack Hutton 49; Jude Bowers 62.
Poland (n/a): Trent Hobin 61; Owen Bennett 65; Cooper Karram 66; Jason Victor 67.
West Canada Valley (1-1): Will Smith 47; Cam Ludwig 52; Chase Bugeya 54; Matt Rachon 54.
Central Valley Academy 224, Rome Free Academy 250(boys)
Doty’s Golf Course, Ilion (par 35)
Rome Free Academy (0-2): Michael Occhipinti 45; Jamie Stolo 45.
Central Valley Academy (1-0): Connor Tutty 41.
Next up: Central Valley Academy plays on the road Tuesday and Wednesday against New Hartford and Oneida, respectively. Rome Free Academy plays at Rome Country Club Wednesday against Whitesboro.

source

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *